Zobrazeno 1120x.  Kliknutím zavřete okno
Datum vložení: 07.01.2013 | Počet zobrazení: 1120   Zobrazit téma 
Nakonec jsem ten článek o vývozu veteránů do zahraničí našel. Vyšel v časopise Svět motorů č. 29 rok 1979. Co lze říci po jeho přečtení? Prodej probíhal tak, že podnik PZO IMEX, později PZO Artia, zajistil povolení k vývozu a též zajistil prodej v zahraniční aukci. Tehdejší prodejce neměl možnost se takové aukce osobně zúčastnit. Získané peníze prodejce také nemohl získat přímo, ale byly mu vyplaceny prostřednictvím tuzexových poukázek, což byla tehdy jediná oficiální možnost. Jak výhodný byl asi tehdy kurz? Přečtěte si knihu Míly Urbana 12 nesmrtelných koní, která tuto problematiku velmi dobře osvětluje.
Jak z článku vyplynulo, soudruzi vyvezli prakticky vše, co jim bylo nabídnuto. Přiznali, že roku 1969 do roku 1979 vyvezli na 1900 vozidel. Ano.
Tehdy byla jiná doba, ale již tehdy se moc dobře vědělo, že vůbec nejde o bezcenná vozidla a také o bezcenná vozidla nešlo. Důležité je si uvědomit, že největší zájem na prodej do zahraničí měl tehdy stát, který takto snadno získával nedostatkovou cizí měnu. Což je rozdíl oproti 90. létům a současné době, kdy jde čistě o zájem prodejce.